Ako slučajno nekad , u ove tople jesenje dane, sa sinom krenete ili se vraćate iz Mostara, pa poželite da se negdje svratite i okupate na nekom manje poznatom, čistom, skoro netaknutom mjestu, ledenom vodom i ljeti i zimi, iz slapa koji pravi rječica koja izvire u dva fantastična slapa ispod planine Čvrsnice samo par kilometara dalje, čitavim tokom potpuno nekontaminirana ljudskim uticajem, onda je ovo pravo mjesto za vas 🙂
29 komentara
Komentariši
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.
ma ja bih se preselila u Drežnicu što je sutra 😀
🙂 i interesantno, mada je ipak udaljeno i slijepi kolosijek takoreci, ima dosta ljudi da zive po tim mjestima
Ovo je prekrasno.
bilo je jos ljepse prije 3 godine dok je bilo potpuno neuredjeno, mada opet kako za koga. ali onda je bas imalo taj prirodni – netaknuti šmek
Bas top izgleda! 😍
Hvala na preporuci, pa ne bi li bilo prilike.
pa bio sam i ljeti i nije guzva, previse je zabaceno ipak, mora se voziti 10ak km od puta Mostar Jablanica. i tu ima dosta slicnih kupalista, mada je ovo meni bas posebno. ima i uzvodno , bukvalno u stijenama i planinama nekih, a kraj ima cijelo vrijeme pjesacka staza.
Ovo! 😍
malo prije ovog skretanja, prema mostaru, ima skretanje za Mostarsku Bijelu, tamo ima prekrasan pecina vodopad. Bijela izvire iz vodopada koji dalje kroz pecinu tece nizvodno. imamo tih skrivenih mjesta, prekrasnih fenomena spoja rijeke, stijene, shume, planine i zemlje pregrst.
Upravo sam utvrdila da mi mama zna gdje je ovo mjesto, govorim “pa štooooo mi nisi rekla”, kaže “pa, mislila da znaš”. Pa da znam, ne bi me vidjela nijedan vikend kod kuće hahahaahhah. Hvala što nam otkri, meni ovo bio ljetni san, da je planinsko, a da se može okupati.
🙂
lijevo na putu je ova stupina, mislim da ima samo neka oznaka na kuci ili cesti pise kupaliste, a desno na istom mjestu je staza koja vodi uzvodno prema slapovima na izvoru , citavo vrijeme iduci kraj rjecice. tu bas ima prelijepih prizora stog spoja planine i mjesta za okupati se, npr ovdje
https://www.google.com/maps/place/Kupali%C5%A1te+Kamenica/@43.5464618,17.554591,3a,75y/data=!3m8!1e2!3m6!1sCIHM0ogKEICAgIDpqIzsTw!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh3.googleusercontent.com%2Fgps-cs-s%2FAC9h4nrYz8X6hnVTqjXZXwgljtqlfROQSL_ec7lqVQW1chmSr7oOl7cePvMt-Tt4GKiy2cPXbpSyegGmEs17Us9TzU7puqO5xS4oMSgMO5ftzoX3HdAbO2Ywso_0L5kwBbo_c3qV9mcG%3Dw221-h100-k-no!7i3968!8i1792!4m7!3m6!1s0x134b3189f8177943:0x3a8c866578ed3a52!8m2!3d43.5466118!4d17.5540401!10e5!16s%2Fg%2F11t255qwpf?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI1MTAxNC4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
Imam onaj instinktivni poriv da sebi obećam kako ću naći vremena za ovaj izlet, makar i u zimakom periodu bez kupanja, ali ne smijem sebi natovariti i tu laž na šiju, iako je ovo definitivno projekcija moje želje za odmorom, tako da neću obećavati, ali ću odlazak ovdje definitivno smjestiti na listu mjesta koje želim posjetiti barem jednom za života. Kasnije ću se, ako probijem led pa stvarno i odem, svakako navući kao što sam ovog ljeta postala ovisnik o nekakvim lokalnim izletištima sa naznakama vode u kojim su se mogle jedino noge do članaka umočiti, doduše mnogo su bliža :))
Jel hladna voda ko na Kravicama?
sjecam se nekad davno Kravica. ova je hladnija. Neretva je hladna rijeka jer izvire na velikoj nadmorskoj visini iz zemlje i u svom toku nema vremena da se ugrije. Ovdje je slicno. sin fura nekog wim hofa ili kako vec, kaze kad utrnes i ne osjecas tijelo i kad mozes izdrzati onda koliko hoces, to je dovoljno za taj neki efekat 🙂 brzo smo utrnuli , i stvarno, prije toga je hladno, poslije toga nemas problema vise 🙂
Eto, svi oko ovoga prelijepog mjesta za kupanje, živa, čista voda, lijek, a meni nekako sve to u sjeni ovog dječaka i njegovog uzbudljivog doživljaja☺️
njemu je ovo bilo bas otkrice 🙂 uzivao je nesputano u tome.
stvarno prelijepo.. ima li se tu gdje u blizini prespavati? 🙂
koliko vidim ima par motela na skretanju sa magistralnog puta, nesto preko 10ak km udaljenih od ovog mjesta, ali citava taj dio je prekrasan sa dosta slicnih mjesta
npr motel restoran odusak
https://www.google.com/maps/place/Motel+Restoran+%22ODU%C5%A0AK%22/@43.5257088,17.7144456,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sCIABIhB4D47PxccV8GTp6-waGA5O!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh3.googleusercontent.com%2Fgps-cs-s%2FAC9h4nqjbu_q0kYFw_iEM2qpKNTaSO_5Nw–s2MnCuqX06R7MpRgws097y7elGe03nfMsUlsrFKGSbDmyi6iAaiL2BS6V8z663rmqJh2_CPdtHR2CtP3DZWLRgJBmFaQrwf70QSeJu14dihRkZQ%3Dw203-h152-k-no!7i4080!8i3072!4m18!1m7!3m6!1s0x134b3189f8177943:0x3a8c866578ed3a52!2sKupali%C5%A1te+Kamenica!8m2!3d43.5466118!4d17.5540401!16s%2Fg%2F11t255qwpf!3m9!1s0x134b4982c6727819:0x30e65fa7b200d1e1!5m2!4m1!1i2!8m2!3d43.5257088!4d17.7144456!10e5!16s%2Fg%2F11cs5l1cg7?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI1MTAxNC4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
ili
odmah na M17 prije mosta i skretanja motel vidikovac. Nisam bio, ali poznavajuci taj kraj dole vjerujem da je hrana izvrsna.
woow, prekrasno.. zbog ovakve idile i pogleda ja idem u Tursku
ali cu prvom prilikom potraziti ovo mjesto. 🙂
hvala gost!
Bila u ovom kraju prije 20 i nešto godina, u okviru nekih naučnih istraživanja, vozili se nekim putem posutim šljunkom do ribnjaka pod planinom, pamtim miris Hercegovine, tišinu prirode, nestvarno lijep predio, sad su, znači, i to dohvatili.
prije tri godine , kad sam ja zadnji put bio, izletiste je bilo u svom prirodnom ambijentu. Sad se on moze naci samo kad krenes prema planini i izvoru dalje pjeske. Interesantan je paradoks da je ljudi sve manje, bar kod nas, a da je onog sto oni nametnu prirodi sve vise. Uskoro priroda nece imati gdje pobjeci od nas